duben
25

Zahájení evropské diskuse o budoucnosti EU

Prohloubená a skutečná hospodářská a měnová unie: zahájení evropské diskuse
Zdroj: EK, Brusel, 28.11.2012

Kolegové a kolegyně,
v současném období se začíná velice vehementně diskutovat, jak bude vypadat Evropská unie v následujícím období. Co je velice důležité je přiznat si, že dosud není schválen evropský rozpočet na roky 2014 až 2020. Politické struktury, komise, parlament, ti všichni čekají další nová jednání, aby se došlo ke shodě, která by potom stanovila přesný finanční rámec. Tato shoda je například velice důležitá pro zemědělce, kteří čerpají v rámci podpor až 40 % výše z evropského rozpočtu.
Jsem si vědom, že v minulém období nebyla v dobré pozici hospodářská situace, protože některé státy, dalo by se říct, si žily bez problémů, a jiné musely řešit svoji nezodpovědnou rozhazovačnou finanční politiku z minulých let. Samozřejmě, že pro občany Řecka, Itálie, Irska, Španělska, Portugalska či Kypru to nebylo jednoduché, ale přiznejme, že to nebylo jednoduché ani pro přistupující země, které přišly do Evropské unie po roce 2004. I Česká republika tím trpěla, např. hrubý domácí produkt poklesl o 4 %, což se také negativně objevilo v životní úrovni obyvatel naší země.
Je pravdou, že je třeba diskutovat návrh prohloubené hospodářské a měnové unie. Ale je také potřeba, aby byly tyto věci vysvětleny občanům celé unie a nikdo nebyl “válcován či přehlasován“. Je třeba koncensus všech států.
Myslím si, že je potřeba si přečíst návrh komise Evropské Unie na prohloubení skutečné hospodářské a měnové unie, či případně český návrh na stabilizaci a budoucnosti české pozice v EÚ.
Já jsem přesvědčen, že nejprve je potřeba, než bankovní unii a bankovní dohled, začít společně řešit problémy hospodářské krize např. stimulací zaměstnanosti, finanční stabilitou jednotlivých zemí, ozdravit veřejné finance a tak, jak už i uvedl mezinárodní měnový fond bez velikých finančních nákladů podpořit hospodářský růst a uskutečnit strukturální reformy, které povedou k posílení konkurenceschopnosti českých a evropských výrobků v rámci globálního obchodu.
Globalizace je velká výzva, ale nesmí být na úkor občanů České republiky a jejich životní úrovně. Náš Odborový svaz bude velice pozorně sledovat diskusi, která má pravděpodobně za cíl ještě více integrovat Evropu, případně omezit některá práva jednotlivých států. Otevřeně říkám, nesmí se to přehnat a nesmí to být na škodu.
Ač jsme v Evropské unii 9 let, tak máme dost zkušeností, abychom tento proces velice pozorně sledovali a hledali spojence, kteří nám pomohou ovlivnit novou podobu Evropské unie.

Bohumír Dufek
předseda ASO a OSPZV-ASO ČR
duben
25

Informace z jednání tripartity dne 25. dubna 2013

Dne 25. dubna 2013 jednala tripartita o růstu minimální mzdy i o opatřeních k oživení ekonomiky. Tripartita se neshodla na tom, jak by v příštím roce měla růst minimální mzda.
Splněním jednotlivých úkolů, které vyplývají z jednání pracovní skupiny RHSD "Řešení současné ekonomické situace ČR" ze dne 17. dubna 2013 se tripartita bude znovu zabývat v září 2013.

Zápis z jední pracovní skupiny RHSD ,,Řešení současné ekonomické situace ČR",
konané dne 17. dubna 2013 na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR


Informace o nezaměstnanosti v ČR k 31.3.2013
březen
26

Výzva OSPZV-ASO ČR k situaci na trhu s potravinami

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů ČR je velice znepokojen situací na obchodním trhu s potravinami v České republice. Obchodní řetězce v nekonečné honbě za svým ziskem neváhají prodávat potraviny, které nesplňují kvalitativní normy a deklarované složení, a tím uvádějí české občany neustále v omyl a zcela cílevědomě je okrádají.

OSPZV-ASO ČR požaduje na ministru Bendlovi, aby sjednal nápravu, která bude chránit český trh a občany České republiky. Více v článku...
únor
18

Tisková konference OSPZV-ASO ČR 20. února 2013

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů ČR ve středu dne 20. února 2013 v 10.00 hod. uspořádá tiskovou konferenci.
Místo konání tiskové konference: Tyršova 6, Praha 2, zasedací místnost, 5. patro
Téma:
- Seznámení s průběhem a významnými zahraničními a tuzemskými hosty 7. sjezdu OSPZV-ASO ČR, který se uskuteční ve dnech 22.-23.2.2013, v hotelu Olšanka, Táboritská 23, Praha 3
- Programové zaměření OSPZV-ASO ČR na další období:
• Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability, posílení vazby na zaměstnance a stabilizace postavení zemědělců v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
• Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
• Zvýšení minimální mzdy, která již sedmým rokem zůstává na stejné úrovni a výrazně zaostává za úrovní minimální mzdy většiny členských států EU.
• Nepřipustit, aby snaha zaměstnavatelů o co největší úspory zhoršila podmínky pro výkon bezpečné a zdraví neškodné práce.

Kontakt: Bohumír Dufek, předseda ASO
tel.: +420602346269
info@ospzv-aso.cz
únor
01

Dne 14.2.2013 se uskutečnilo setkání zástupců ASO a ČMKOS

Na základě rozhodnutí předsednictva Asociace samostatných odborů ze dne 28. ledna 2013 dohodl předseda ASO Bohumír Dufek s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem setkání vedení obou odborových centrál na 14. února 2013 v 10.00 od. v sídle ČMKOS.

Na setkání zástupců obou odborových centrál byla dohodnuta budoucí vzájemná spolupráce a společný postup při řešení problémů v současné hospodářsko-politické situaci v  České republice. V průběhu jednání byla také otevřena otázka tripartity plánované na 21.2.2013. V reakci na informaci o nepřítomnosti premiéra vlády ČR Petra Nečase z důvodu návštěvy Bavorska požadují zástupci ASO a ČMKOS přesunutí termínu jejího konání. Přítomnost premiéra na tomto jednání je považována za zcela zásadní, vzhledem k závažnosti projednávaného programu.

 

listopad
07

Demonstrace 17. listopadu 2012

Pod heslem "Demokracie vypadá jinak" organizují občanské iniciatiy dne 17. listopadu 2012 od 13.00 hod. na Václavském náměstí v Praze demonstraci občanů nespokojených s politikou současné vlády. Asociace samostatných odborů (ASO) podporuje tuto akci a doporučuje svým členům, aby každý individuálně svoji účastí ji podpořil.

Bohumír Dufek, předseda ASO

září
19

Projev o stavu Unie - Barroso, předseda EK, 12.9.2012

Dámy a pánové,
dlouhou dobu jsme všichni konfrontováni s krizí, kterou prochází Evropská unie. Není to krize jenom finanční a v bankovním sektoru, ale je to krize politiky EU a jejich vládců, kteří neví na kterou stranu se vrtnout, jestli posilovat vliv jednotlivých států unie nebo posilovat vliv EU na jednotlivé státy.
Na vystoupení předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa jsem čekal, protože to mělo být po dlouhé době vystoupení, které mělo poslancům Europarlamentu, představitelům jednotlivých zemí a občanům naznačit, kam by měla směřovat Evropská unie.
Čekal jsem, a to se také potvrdilo, že vystoupení bude o silném ovlivňování států z pozice EU a o silném rozhodování a posílení pravomocí Europarlamentu. Takže v Bruselu museli být všichni spokojeni. Jestli byli spokojeni přestavitelé jednotlivých států uvidíme do budoucna, a hlavně do konce roku, až se bude schvalovat Evropská zemědělská politika do roku 2020.
Slyšeli jsme vize o nové strategii Evropa 2020. Tam já vidím několik problémů - takových strategií tady již bylo a nic nepřinesly, máme tady Evropu skládajících se z 27 států, a to Evropu, které diktují svoji politiku jen ti velcí, do Evropského rozpočtu platí i ti malí. Nejsou tady vyrovnané ekonomické vazby a volný trh, státy nadále uplatňují diskriminaci v obchodních vztazích a co je nejhorší - je tady veliký rozdíl v životní úrovni občanů. Za stejnou práci jsou tady velké platové rozdíly a v některých oblastech životní úroveň místo toho aby rostla, spíše klesá.
Jsem přesvědčen, že dokud Evropa nesrovná tyto disproporce, není možné hovořit o další integraci včetně proklamované bankovní unie a o omezení vlivu států a předávání kompetencí Bruselu. Zákony se musí tvořit v Praze.
Nechci hodnotit, co je pro našeho občana, potažmo pro náš stát, dobré a co zlé. Přeji si, aby si udělal svůj názor každý sám.

V Praze dne 19.9.2012
Projev o stavu Unie, Barroso, 12.9.2012, Štrasburk
Zdroj: Evropský parlament

březen
08

Stanovisko ASO k zákonu o stávce

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo a předložilo do připomínkového řízení návrh věcného záměru zákona o stávce a výluce. Asociace samostatných odborů zásadně odmítá předložený návrh zákona o stávce a výluce a požaduje zachování dosavadního právního stavu.

Návrh věcného záměru zákona o stávce a výluce
Stanovisko ASO k návrhu věcného záměru zákona o stávce a výluce
Kalendář chystaných událostí
25. leden
Jednání - Praha
Os Praha
26. leden
Jednání - Praha
Os Praha
27. leden
Jednání - Praha
 Mimořádná Plenární schůze RHSD ČR
Newsletter
Pro zasílání informací o novinkách na tomto webu můžete přihlásit svoji e-mailovou adresu k odebírání newsletterů. Odběr novinek zde můžete kdykoliv zrušit.
přidat e-mail odebrat e-mail

© 2021 Bohumír Dufek  |  Poslední aktualizace 25.01.2021  |  Vytvořil a provoz zajištuje DIGIgroup
rss  |  kontakt  |  mapa stránek  |  vyhledávání  |  nahoru