« Novější1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Starší »

říjen
21

Kurzarbeit jako prostředek k zachování pracovních míst

Kurzarbeit je tzv. zkrácením pracovní doby zaměstnancům, při kterém jim ušlý příjem doplácí stát. Pojem pochází z Německa, kde byl několikrát úspěšně užit, když např. od dubna 2008 do prosince 2009 poklesl HDP v Německu o 5,6 procenta, ale zaměstnanost klesla pouze o jediné procento, což vedlo k rychlému uzdravení německé ekonomiky.
Toto opatření je upraveno evropskou legislativou, ovšem splnění všech zákonných podmínek je značně náročné. Z tohoto důvodu by chtělo Ministerstvo práce a sociálních věcí zřídit Kurzarbeit po česku, neboli takovou formu, která by byla financována z českého rozpočtu.Více v článku...

K zachování pracovních míst pomůže kurzarbeit, v krizi podržel Němce i Rakušany


Zdroj:Techportal.cz
říjen
16

Aktuální situace v nastavení SZP v ČR na období 2014-2020

Mezi hlavní body Společné zemědělské politiky v ČR pro následující období 2014-2020 patří Přímé platby a Program rozvoje venkova.
Přímé platby byly notifikovány Evropskou komisí k 1. 8. 2014 s platností od 1. 1. 2015. Jednalo se o první vyjádření členských států ohledně nastavení pravidel Společné zemědělské politiky, jenž bude v říjnu následovat doplnění detailů k plochám využívaných v ekologickém zájmu.
U Programu rozvoje venkova se v současnosti zpracovávají připomínky k Pravidlům, dle nichž budou aplikována Projektová opatření PRV. Pro rok 2015 se pak navrhuje otevření operací týkajících se především modernizace zemědělských podniků, mladých zemědělců a lesnických projektových operací.
Vzhledem k nastavení Společné zemědělské politiky v ČR by si zemědělství mělo udržet vysoký potenciál růstu, jaký vykazovalo v minulosti. České zemědělství by zároveň mělo zvládnout i případné dopady ruských sankcí. Je předpoklad, že v rámci zemědělství již nebude docházet k snižování počtu zaměstnanců a naopak bude pokračovat pravidelný narůst mezd.
Zdroj: vláda ČR
říjen
11

Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP)

V červenci 2013 zahájila Evropská unie a Spojené státy americké vícekolová jednání o budoucí komplexní obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Cílem vyjednávání je uzavření Transatlantické dohody obchodu a investicích TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership).
Poskytnout další aktuální informacek Transatlantickému obchodu a investičnímu partnerství mezi EU a USA umožnilo rozhodnutí členských států EU odtajnit "Směrnice pro jednání o transatlantickém obchodu a investicích. O partnerství mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými".
září
09

Stanovisko OSPZV-ASO ČR k mezinárodním sankcím EU

Odborový svaz chápe, že je třeba dodržet společný postup, který je stanoven v rámci Evropské unie.
Současně ale upozorňuje, že dopady těchto přijatých sankcí nejsou ale vyvážené na všechny země, jejich dopady většinou pocítí zejména malé země, jejich trh a občané. Více v článku...
srpen
27

Jednání u kulatého stolu na téma telekomunikačního balíčku

Úřad vlády ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českým telekomunikačním úřadem pořádal dne 20. srpna 2014 jednání u kulatého stolu, kterého se zúčastnil také předseda ASO Bohumír Dufek.

Cílem tohoto jednání bylo poskytnout širokému okruhu zainteresovaných subjektů prostor pro diskusi o tématu telekomunikačního balíčku, a to i s ohledem na aktuální vývoj vyjednávání na úrovni EU.
červen
05

Navýšení mezd o 3 % v zemědělství podepsáno

Dne 4. června 2014 byla podepsána Kolektivní smlouva vyššího stupně mezi Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy - Asociací svobodných odborů ČR a Zemědělským svazem ČR s účinností od 1. července 2014 do 31. prosince 2014.


Tímto aktem byl překonán téměř půl roku trvající spor mezi oběma sociálními partnery o navýšení mezd. Podepsaná kolektivní smlouva tak zakotvila nárůst minimálních mzdových tarifů v odvětví zemědělství o 3 %. I když k úpravě tarifů dojde až od poloviny tohoto roku, tak dojednaný nárůst je jedním z největších ve srovnání s ostatními odvětvími a vytváří dobrou základnu pro vyjednávání o mzdách v kolektivní smlouvě pro rok 2015.

červen
03

Prohlášení ASO k vyjádření A. Babiše

Na včerejším jednání Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR, a stejně tak ve večerním pořadu ČT 24 "Události, komentáře" toho samého dne, ministr financí Andrej Babiš uvedl, že se mu nelíbí zrušení poplatků za pobyt v nemocnici a zejména zrušení II. pilíře důchodového systému a že se k tomu budou muset ve vládě znovu vrátit. A to přesto, že zrušení jak uvedeného poplatku, tak II. důchodového pilíře odsouhlasily všechny tři vládní strany a zakotvily je do Programového prohlášení vlády. Více v článku...
květen
29

Na pořadu dne je zákon o státní službě

V těchto dnech probíhají intenzivní práce na jednom z nejdůležitějších zákonů, který si prošel již několikaletou cestou návrhů a projednávání, ale nyní již odklad není možný a musí být přijat tak, aby nabyl platnosti dnem 1. ledna 2015. Jde o zákon o státní službě. Více v článku ...
květen
28

Předseda ASO B. Dufek se setká s předsedou vlády

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 29. května 2014 setká s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem.

Tématem společného jednání budou především daně, zdravotnictví a zaměstnanost.
Místo: Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, Praha 1
15.30 – tiskový brífink předsedy vlády ČR a předsedy Asociace samostatných odborů
« Novější1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Starší »
Kalendář chystaných událostí
.
7.9.2020 Jednání Předsednictva ASO
7.9.2020 Jednání Předsednictva ASO
.
4.9.2020 OSPZV-ASO ČR Praha
4.9.2020 OSPZV-ASO ČR Praha

Newsletter
Pro zasílání informací o novinkách na tomto webu můžete přihlásit svoji e-mailovou adresu k odebírání newsletterů. Odběr novinek zde můžete kdykoliv zrušit.
přidat e-mail odebrat e-mail

© 2020 Bohumír Dufek  |  Poslední aktualizace 05.09.2020  |  Vytvořil a provoz zajištuje DIGIgroup
rss  |  kontakt  |  mapa stránek  |  vyhledávání  |  nahoru